Karaluchy

Aby skontaktować się ze specjalistami zadzwoń na numer +48 22 266 03 66  lub napisz do nas

Wykwalifikowani i doświadczeni technicy ds. zwalczania szkodników

Darmowa inspekcja oraz wycena

Ochrona firm i domów przed szkodnikami

Karaluchy

Obecność karaluchów w twojej nieruchomości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, z uwagi na rozprzestrzenianie chorób, takich jak salmonella, dur brzuszny i zapalenie żołądka i jelit (a to zaledwie kilka z nich). Ich odchody mogą również powodować egzemę i astmę.

Co wskazuje na inwazję karaluchów?

Jeśli masz podejrzenia, że karaluchy są w twoim otoczeniu, wypatruj następujących znaków, które wskazują na problem z karaluchami:

 • Odchody karalucha Karaluchy pozostawiają po sobie pył w postaci czarnych odchodów o szerokości mniejszej niż 1 mm i różnej długości, przypominających fusy kawy.

 • Smugi Szukaj śladów na powierzchniach poziomych i na styku ściany z podłogą, czyli miejscach aktywności karaluchów. W przypadku dostępności wody, karaluchy pozostawią po sobie brązowe i nieregularne smugi.

 • Ooteka i pozostałości po linieniu Poszukaj ich w miejscach, w których według ciebie mogą znajdować się karaluchy. Larwy linieją 5-8 razy przed osiągnięciem dorosłości.

 • Szkody Szukaj nietypowych szkód, nie tylko na opakowaniach żywności. Karaluchy są wszystkożerne i zjadają prawie wszystko; od resztek organicznych po skórę, książki, tekturę i papier. Czy wiesz, że karaluchy jedzą nawet inne karaluchy?

 • Zapach Inwazja karaluchów wytwarza nieprzyjemny, stęchły zapach. Powodem tego jest to, że karaluchy wytwarzają feromony, działające jako sygnał pomagający się im wzajemnie odnaleźć.

 • Żywe karaluchy Karaczany prusaki potrzebują ciepła i wilgoci i można je znaleźć w łazienkach, pralniach i kuchniach. Z powodu lepkich nóżek karaluchy są dobrymi wspinaczami; z łatwością przemieszczają się po gładkich powierzchniach, takich jak szkło i polerowany metal. Możesz je zobaczyć w nocy po włączeniu oświetlenia kuchennego.

 • Karaluchy w piwnicy Karaczany wschodnie radzą sobie w chłodniejszych, wilgotnych warunkach i można je znaleźć w piwnicach lub kanalizacji. Jeśli warunki są sprzyjające, mogą przetrwać na zewnątrz w miejscach takich jak wysypiska śmieci. Chociaż nie są tak zwinne jak karaczany prusaki, potrafią wspinać się po powierzchniach takich jak nierówny mur.

Czy wiesz, że?

Karaluchy są aktywne w nocy, jeśli zobaczysz je w dzień świadczy to o znacznej inwazji!

Jak zapobiegać karaluchom

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania karaluchom jest pozbawienie ich dostępu do wody, jedzenia i schronienia. Inne sposoby, które możesz zastosować, aby pozbyć się karaluchów z domu, to: 

 • Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach lub w zamkniętych plastikowych torebkach i nie pozostawiaj jej na blacie. Nie pozostawiaj wody ani płynów w zlewach lub otwartych pojemnikach.
 • Natychmiast usuń wszelkie resztki jedzenia i pozostałości płynów i pamiętaj, aby usunąć resztki jedzenia spod lodówek lub urządzeń kuchennych. Upewnij się również, że użyte naczynia i sztućce są natychmiast myte. Prusaki preferują kuchnie i zwabią je okruchy i resztki jedzenia.
 • Codziennie opróżniaj kosze na śmieci i przechowuj odpady lub kompost w zamkniętych koszach lub pojemnikach na odpady.
 • Usuwaj karmę dla zwierząt, wodę i czyść kuwetę dla kota.
 • Wypierz zabrudzone pieluchy lub brudne ubrania.
 • Usuń stosy gazet i czasopism, nieużywane kartony i pozostały bałagan z podłogi lub z dna szafek. Karaluchy uwalniają feromony agregacyjne w swoich odchodach informując inne osobniki, że znalazły bezpieczne schronienie.
 • Uszczelnij drewniane półki lub wykończenia poprzez ich lakierowanie lub malowanie i pamiętaj, aby regularnie je czyścić.
 • Zapobiegaj dostępowi karaluchów uszczelniając wszystkie punkty wejścia. Główne zagrożenia to nieszczelności wokół rur, kanalizacji i ścian współdzielonych z sąsiadującymi nieruchomościami w przypadku prusaków, karaczanów wschodnich i amerykańskich. Małe pęknięcia wokół listew przypodłogowych i za gniazdkami elektrycznymi powinny być również uszczelnione, aby zmniejszyć liczbę potencjalnych obszarów schronienia.

 

Karaluchy są bardzo odporne i podczas gdy produkty do samodzielnego pozbycia się tych owadów oraz działania realizowane samodzielnie w domu mogą pomóc poradzić sobie z bezpośrednim problemem, w perspektywie długoterminowej konieczne jest często skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego specjalisty ds. zwalczania szkodników.

Kroki, które należy podjąć w celu uzyskania profesjonalnych usług zwalczania karaluchów

Technicy Rentokil to wykwalifikowani, doświadczeni specjaliści, którzy znają biologię różnych gatunków karaluchów.

Nasi eksperci ds. szkodników opracują skuteczny program zwalczania karaluchów w twojej nieruchomości, poprzez wdrożenie następujących kroków:

 

 • 1 - Jako krok pierwszy, nasza zespół ds. zwalczania karaluchów przeprowadza dokładną inspekcję w twoim otoczeniu. Szukamy typowych oznak występowania karaluchów, identyfikujemy potencjalne miejsca schronienia oraz gatunki inwazyjne.

 • 2 - Korzystamy z bezpiecznych zabiegów mających na celu walkę z karaluchami. Stosujemy m.in.. preparaty w formie żelu aby pomóc ci w pozbyciu się karaluchów w domu lub w miejscu pracy.

 • 3 - Nasze dyskretne zabiegi przeprowadzane są w dogodnym dla ciebie czasie.

 • 4 - Zapewniamy profesjonalne doradztwo w zakresie zabezpieczenia lokalu, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się szkodników.

 • 5 - W razie potrzeb, nasz technik zorganizuje wizyty kontrolne, aby przeprowadzić ponowne usuwanie szkodników ze zidentyfikowanych miejsc ich bytowania. Możemy kontynuować monitorowanie aktywności karaluchów poprzez wykorzystanie pułapek monitorujących.

Jeśli potrzebujesz porad jak pozbyć się karaluchów, skontaktuj się z nami, aby omówić szereg rozwiązań w zakresie zwalczania tych insektów, które skutecznie wyeliminują problem.

Kolejne kroki

Skontaktuj się z nami